КАФЕДРА ФІЗИЧНОГО ВИХОВАННЯ
На всьому шляху його розвитку масова фізкультура і спорт були пріоритетними в напрямку діяльності з фізичного виховання студентської молоді. Упродовж десятиліть плідно, творчо й активно працювала кафедра фізичного виховання.
На жаль, матеріалів про роботу кафедри у довоєнні роки у вузівському архіві не збереглося. За словами випускників того часу, заняття з фізичної культури проводилися на перших-других курсах один раз на тиждень.
Очолював роботу з розвитку масової фізкультури у вузі старший викладач Г. Киселівський, згодом – один з провідних спортсменів України, арбітр всесоюзної категорії з легкої атлетики. Йому допомагали І. Борзяк та Г. Філоферо. В основi їх діяльності з фізвиховання студентської молоді були гімнастика, легка атлетика, лижний спорт і плавання.
До сьогодення дійшли деякі відомостi про розвиток спорту в інституті на початку 30-х років. На одному із засідань президії Черкаської райпрофради у 1931 роцi розглядався стан справ з фізвиховання у тодішньому інституті соціального виховання (з 1934 року він стане педагогічним), де було поставлене завдання «перенести центр ваги всієї спортивної роботи в академічну групу, поліпшити гігієну розумової праці та скликати зліт ударників навчальних закладів району».
Викладачі фізвиховання на чолі з Г. Киселівським багато зробили для розгортання спортивно-масової роботи, складання студентською молоддю перших нормативів комплексу ГПО та виконання завдань з оборонно-масового гарту: «оволодіння військовою технікою та боротьба за ворошилівську мішень».
Колектив фізкультури Черкаського педінституту у 30-х роках був одним з кращих на терені сучасної Черкащини. Він славився футбольною командою, за яку виступав майбутній Герой Радянського Союзу І. Хоменко, у призерах завжди були волейболісти, лижники, легкоатлети, гімнасти, кульовики тощо. У передвоєнні роки в інституті працювали курси медсестер, кожен випускник був кавалером спортивних й оборонних значків.
Свою готовність захищати Батьківщину студенти і викладачі вузу довели під час Великої Вітчизняної війни, воюючи в партизанських загонах, на фронтах, у підпіллі та на трудовій вахті, коли все було підпорядковане фронту і кувалася Велика Перемога. Невмирущою славою вкрили себе студенти та викладачі вузу під час війни, і у здійсненні їх подвигу був спортивний гарт, який вони здобули на академічних заняттях, у секційних тренуваннях та змаганнях.
Великі збитки принесла війна інститутському господарству. Вже після звільнення м. Черкас від німецьких окупантів у грудні 1943 року приміщення інституту було відбудовано, а у березні 1944 року розпочато заняття на факультетах. У травні 1944-го згідно з наказом директора інституту М.О. Довгяло створена кафедра військово-фізичної підготовки. До її складу ввійшли такi викладачі, як О.П. Таранович (начальник), П.І. Гребенюк, П.Т. Пшеничний. Вони покликані були готувати молодших лейтенантів запасу. У серпні був перший випуск інституту, багато з випускників, особливо чоловічої статі, поповнили лави збройних сил країни, воювали до Великої Перемоги у травні 1945 року.
Не дивлячись на важкі воєнні роки, викладачі кафедри систематично проводили секційну роботу зі студентами. Студентська молодь брала активну участь у спортивних змаганнях. Особливо в пошані були легкоатлетичні кроси, гранатометання, лижнi перегони, плавання, ті види, що були необхідні бійцю на фронті, бо країна ще працювала для потреб фронту. Так, у 1944 році в змаганнях на першість міста з кросового бігу й метання гранати С. Івко зайняв перше місце з бігу на
Набуті спортивні традиції 30-х років тривали і в післявоєнний період. У 1946 роцi в змаганнях на першість міста з лижних перегонів, присвячених Дню Радянської Армії, команда інституту, до складу якої ввійшли В. Лелеко, О. Чорна, С. Батюк (майбутній Герой Соц. Працi), М . Кучеренко, В. Холод, зайняла перше місце, друга команда теж стала переможцем в іншій групі. У цьому ж році в змаганнях на першість Київської області, що відбувалися в м. Біла Церква, гімнасти інституту також посіли почесне перше місце.
Чемпіонські звання завоювали викладач П.П. Береза, студенти Г. Надворний, О. Моляко, Я. Покрас, М. Хомицька, Є. Шевченко та М. Пономаренко.
Абсолютними переможцями стали П.П. Береза та М. Хомицька. Спортивний колектив педінституту став одним з кращих в області, а спорттовариство «Більшовик», яке очолив завідувач кафедрою Г. Бєсєдін, вийшло переможцем огляду-конкурсу зі спортмасової роботи серед 16 спорттовариств м. Черкас.
Кількість секцій і студентів, які в них займалися, поступово зростала. У 1946 році в педагогічному інституті спортивною гімнастикою займалися 28 студентів, легкою атлетикою – 36 студентів, лижним спортом – 20, кульовою стрільбою – 24, волейболом та боксом – 80 осіб.
У березні 1947 року на основі кафедри військово-фізичної підготовки було створено кафедру фізичного виховання. З 1947 по 1955 рік нею керували Л.Т. Кудінов, П.П. Береза, П.Т. Доля, В.М. Лаврентьєв і В.Г. Марков.
Заняття з фізичного виховання в цей час проводяться двічі на тиждень по 2 години на перших двох курсах. Велика увага приділялася оздоровчій роботі. У ці роки збільшується кількість видів спорту, що культивуються в педагогічному інституті: легка атлетика, волейбол, баскетбол, гімнастика, російський хокей, шахи тощо. Велика увага приділяється і підготовці до складання норм ГПО. У 1947 році було підготовлено 84 значкiсти ГПО першого і 6 – другого ступеня.
У 1948 році на матчовій зустрічі з легкої атлетики команд м. Черкас і м. Сміли переможцями стали студенти педагогічного інституту Р. Вайнеріх, М. Попудренко тощо. Футбольна команда вузу брала участь у чемпіонаті області.
У цей час команди з легкої атлетики, волейболу, баскетболу, гандболу ставали переможцями або призерами м. Черкас.
У 1949 році команда інституту з російського хокею посіла третє місце із 20 команд у змаганнях на першість м. Черкас, успішно виступала в чемпіонаті України.
У 1950 році у змаганнях на першість м. Черкас з шахів команда інституту посіла друге місце. Команди гімнастів і акробатів у 1951 році також стали переможцями міських змагань.
З травня 1955 року по березень 1963 року реорганізована кафедра фізичного виховання вузу входила до складу кафедри теорії та методики фізичного виховання факультету фізичної культури на правах предметної циклової комісії. Тут працювали старші викладачі – Л.П. Чертков, А.М. Жилін, В.П. Грошев, викладачі – М.І. Риндін, В.Б. Лябчук, В.Б. Страшевич, О.М. Абдулаєв, Ю.Ю. Майборода тощо.
У цей час кафедра впроваджує нову навчальну програму, яка передбачає обов’язкові заняття для І і ІІ курсів по 2 години на тиждень і курс спортивного удосконалення для всіх років навчання факультативно, тобто, у другій половині дня по 4 години на тиждень.
Нова програма ставила більш високі вимоги до фізичної підготовленості студентів. Студентська молодь, закінчивши ІІ курс, повинна була скласти норми ГПО ІІ ступеня.
Починаючи з 1956 року, вводиться спортивна спеціалізація з легкої атлетики, лижного спорту, гімнастики, спортивних ігор та інших видів спорту. Викладачі кафедри починають вести секційну роботу з обов’язкових видів спорту (включених до навчальної програми).
У серпні 1963 року предметна комісія з фізичного виховання була реорганізована у кафедру фізичного виховання як окремий підрозділ інституту, яку очолив ст. викладач Л.П. Чертков. На кафедрі працювали викладачі: Ю.Ю. Майборода, П.П. Береза, А.М. Жилін, С.Т. Костюкевич, І.С. Лобза, Г.Г. Тканко тощо.
Працівники кафедри багато уваги приділяли розробці навчальної програми, якостi проведення навчальних і секційних занять. Студенти інституту успішно виступали на різних змаганнях. Так, переможцями обласних змагань з шахів стала команда фізико-математичного факультету в складi А. Агальцева (нині доктор технічних наук), Ю. Стебленко, О. Гриценко, І. Шипрук, О. Шимкової, В. Сорокіної, призерами – команди зі спортивних ігор та лижних гонок. У 1961 році у вузі створено спортивний клуб, що суттєво активізувало спортивно-масову роботу. Першим головою спортклубу, а згодом i обласної ради студентського спортивного товариства «Буревісник», на громадських засадах обрано старшого викладача О.Є. Федотова.
З 1968 по 1979 рік кафедру очолювали: В.П. Джумайло, Л.І. Крупко, доц. Б.П. Моргунов. Цей період відзначається подальшим покращенням навчально-виховного процесу, більш якісною підготовкою студентів до складання норм ГПО. Його характерною особливістю став активний розвиток окремих видів спорту, широке впровадження передових методик навчання і тренування, а також успішний виступ кращих студентів і команд у обласних спартакіадах та першостях Укрради ДССТ «Буревісник». Команда міжфаку стала неодноразовим переможцем першостi Черкащини з легкої атлетики, в чому неабияка заслуга викладача М.Г. Куликова та завідувача кафедрою Л.І. Крупка.
У 1978 році спортклуб ЧДПІ, який вже фінансувався з профбюджету, очолив викладач вузу, заслужений тренер України, арбітр всесоюзної категорії О.М. Сурков. Згодом його обирають головою обласної ради «Буревісник». З 1981 по 1987 рік його змінює на цій посаді В.Б. Страшевич, нині заслужений працівник фізичної культури і спорту України. Особливим для цього періоду стала активна участь та успішний виступ студентської молоді та викладацького складу у чисельних заходах обласного і республіканського масштабу, розвиток нових видів спорту, широке впровадження до тренувального процесу нових технологій. Проводяться масові змагання з різних видів спорту, спартакіади між факультетами, увага приділяється складанню нормативів комплексу ГПО, проведенню агітаційно-масових пробігів, відвідуванню місць бойової та трудової слави Черкащини.
У 80-х роках обласна і Українська ради ДССТ «Буревісник» узагальнила досвід роботи академічної групи фізико-математичного факультету, де фізоргом був В. Петренко. Усі студенти групи займалися в центральних секціях спортивного удосконалення, більшість виступало за збірні команди вузу, брали активну участь у факультетських й обласних спартакіадах. Академічну групу фізиків називали ще групою вихідного дня, бо в них був девіз: «Вихідні дні – спорту». Щороку кожен студент брав участь у 9-11 змаганнях різного рангу, які були для всіх спортивним святом, дозволяли підтримувати групи фізкультурників у творчому, бадьорому настрої, спортивній формі.
З 1979 до 1995 року кафедрою керують досвідчені керівники фізичного виховання: Ю.Ю. Майборода і доцент О.П. Безкопильний. Ці організатори зробили значний внесок у розвиток фізкультурного руху в інституті.
З приходом до керма кафедри кандидата педагогічних наук, доцента В.Д. Фролова значно поліпшилась спортивна база. З 1995 по 2009 рік за рахунок спонсорської допомоги, силами викладачів і студентів були побудовані гімнастичне містечко з нестандартними гімнастичними снарядами і двома легкоатлетичними ямами, шість баскетбольних і три волейбольних майданчики, міні-стадіон, відкритий майданчик з сучасними тренажерами. Напівпідвальне приміщення в гуртожитку №3 переобладнано під спортивний зал. Створено фітнесцентр «Олімп» з тренажерним залом і сауною. Обладнані п’ять кабінетів для занять лікувальною фізкультурою (ЛФК), два зали для занять спеціальної медичної групи.
Із уведенням в експлуатацію вищезгаданих спортивних споруд значно покращився рівень роботи кафедри фізичного виховання.
На кафедрі розпочали свою трудову, науково-дослідну роботу М.Д. Зубалій – кандидат педагогічних наук, нині член-кореспондент УАН, завідуючий лабораторією фізичного розвитку Інституту проблем виховання Академії педагогічних наук України, Б.Ф. Ведмеденко – кандидат педагогічних наук, професор, старший науковий співробітник цього ж інституту, М.Г. Чобітько – доктор педагогічних наук, професор, О.К. Яцик – кандидат біологічних наук, доцент, І.С. Сойтарли – майстер спорту міжнародного класу та інші.
Сьогодні з великою кількістю студентів (понад 5000 осіб) працюють 33 висококваліфікованих викладачі кафедри фізичного виховання, серед яких 4 доценти, кандидат біологічних наук І. Д. Глазирін (завідувач кафедри), кандидат психологічних наук О. Е. Меньших, кандидат педагогічних наук О. В. Онопрієнко, кандидат біологічних наук Ю. О. Петренко, доктор біологічних наук професор Г. В. Коробейніков, кандидат педагогічних наук старший викладач А. Д. Ведмедюк та кандидат педагогічних наук старший викладач О. М. Онопрієнко, 9 старших викладачів, 16 викладачів, з них 5 аспірантів, та 2 лаборанти. Старші викладачі: О. П. Верещагіна, В. Д. Винник, О. І. Гармаш, О. Г. Гниденко, Л. І. Котегова, Я. І. Олексієнко, Т. П. Сахнюк-Баранова, С. І. Сокотун, В. А. Шахматов. Викладачі: А. Г. Базілевський, В. В. Вернигора, О. М. Дикий, І. О. Дудник, Г. В. Зганяйко, Н. В. Костогриз-Куликова, Р. В. Поліщук, Є. В. Руденко, В. О. Супрунович, Т. А. Тучинська, І. А. Усатова, В. Г. Фіщук, В. Й. Хіміч, С. В. Цаподой, О. В. Чорнуцька, С. М. Юрчук. Аспіранти: А. Г. Базілевський, В. Д. Винник, І. О. Дудник, Р. В. Поліщук, В. О. Супрунович. Старші лаборанти: Є. В. Руденко та І. В. Євець.
Головними завданнями, над якими сьогодні працює кафедра, є формування у студентської молоді розуміння ролі фізичної культури у розвитку особистості та підготовка її до професійної діяльності, формування мотиваційно-ціннісного ставлення до фізичної культури, потреби у регулярних заняттях фізичним вихованням, настанови на здоровий спосіб життя; виховання вольових якостей, естетичних потреб особистості; зміцнення здоров’я, сприяння правильному і всебічному розвитку організму, профілактика захворювань, забезпечення високого рівня працездатності тощо. Організація навчального процесу базується на засадах вітчизняної теорії та методики фізичної культури і спорту, передового педагогічного досвіду вчителів, викладачів, тренерів, а також на новітніх здобутках зарубіжної теорії та методики фізичного виховання.
Викладачі кафедри плідно займаються науково-методичною, науково-дослідною i виховною роботою, активно поповнюючи науково-методичний фонд університету.
Викладачі кафедри фізичного виховання займаються проблемами пошуку та втілення у навчально-виховний процес новітніх оздоровчих технологій, підвищенням ефективності навчальних та навчально-тренувальних занять.
Викладачі розробляють нові навчальні та робочi програми, готують курси лекцій, систематично видають методичні розробки, рекомендації та навчальні посібники для студентів, плідно працюють над науково-дослідною темою «Ефективність інтегрованої здоров’ястимулюючої системи оцінки успішності з фізичного виховання студентів ВНЗ». Результати досліджень публікуються у вітчизняних та зарубіжних виданнях, обговорюються на конференціях, симпозіумах. Методичні посібники та рекомендації, які розробляються викладачами кафедри, широко використовуються у вищих навчальних закладах України. На кафедрі працює науково-методичний семінар, де обговорюються актуальні проблеми фізичного виховання студентської молоді.
Для аспірантів та здобувачів наукового ступеня створюються оптимальні умови для роботи та навчання.
Із метою масового залучення студентської молоді до змагань та здорового способу життя кафедрою щорічно проводиться Спартакіада для студентів І курсу та Спартакіада університету з 6 видів спорту, яка передбачає змагання у групах, між групами, курсами, факультетами. Переможці беруть участь у міських, обласних та Всеукраїнських змаганнях. Сьогодні при кафедрі є секції з волейболу, баскетболу, міні-футболу, настільного тенісу, гирьового спорту, атлетизму, карате-до та шейпінгу, в яких займаються понад 500 студентів.